Co stało się z kolorowankami dla dorosłych w 2022 roku?

W 2015 roku w Polsce swoją premierę miała pierwsza głośna kolorowanka dla dorosłych. Przez dwa następne lata różne książki z gotowymi ilustracjami można było dostać wszędzie, od księgarni stacjonarnych, przez targi książki, aż po kioski i sklepy wielobranżowe. Wydawnictwa potrafiły wydawać dziesiątki tego typu pozycji. Wszystko wskazuje jednak na to, że w 2022 ten trend znacznie opadł.

Od całych regałów po jedną półkę

W 2016 roku każda duża księgarnia przynajmniej jeden regał miała wypełniony kolorowankami dla dorosłych. Stały na niej mniejsze książeczki z kilkunastoma ilustracjami i wielkie tomu z obrazkami drukowanymi na porządnym, grubym papierze. Obecnie już się tego nie zobaczy. Szkoda, ponieważ jak wiadomo jest to dobry sposób na zorganizowanie czasu w rodzinnym gronie, jak i dobre jest kolorowanie w samotności. W największych sklepach jest co najwyżej kilka najpopularniejszych kolorowanek, które kupuje się głównie na prezent. Praktycznie nie widać już ilustracji inspirowanych znanymi bohaterami z filmów i książek. Do tego zajmują znacznie mniej miejsca w porównaniu do 2016 roku.

Brak nowości wydawniczych na rynku

Kolorowanki dla dorosłych już się nie sprzedają, a co za tym idzie, nie są wydawane. Wiele popularnych w 2016 roku tytułów można znaleźć na Allegro czy OLX za ułamek ceny okładkowej. Nie ma ich za to w księgarniach internetowych, zniknęły z nich także inne kreatywne książki, takie jak łączenie kropek czy kolorowanie wybranych pól. Wciąż można sprowadzać je zza granicy, gdzie cieszą się większą popularnością. W Polsce jednak nie wydaje się już niczego ciekawego, jeśli już można coś znaleźć, to są to zazwyczaj bardziej skomplikowane obrazki produkowane dla dzieci.

Nowe podejście do kolorowanek dla dorosłych

Wyciszenie szumu wokół kolorowanek dla dorosłych nie oznacza wcale, że w ogóle się ich nie produkuje. Wręcz przeciwnie, tę niszę zapełniają znające się na potrzebach klientów wydawnictwa, które poszły w stronę antystresowej funkcji tych książek. Dzięki temu obrazki są dziś już nie tylko ładne i zachęcające, ale także znacznie ułatwiają skończenie ich. Niestety przełożyło się to na ich cenę, bo większość z nich jest zdecydowanie droższa, niż oferowane resztki magazynowe tytułów z 2016 roku. Są one jednak dostępne dla każdej osoby, która szuka chwili relaksu i wyciszenia.